Automatyzacja pracy w przemyśle dzięki obróbce skrawaniem CNC
W dzisiejszych czasach jesteśmy świadkami bardzo dynamicznie zachodzącego rozwoju technologicznego, zmierzającego ku nieustannej poprawie jakości produkcji. Cel ten osiąga się między innymi poprzez automatyzację różnego rodzaju procesów, między innymi obróbki skrawaniem materiałów, takich jak tworzywa sztuczne i metale. Na masową skalę czynności te wykonują obecnie zaawansowane obrabiarki CNC.
Czym jest CNC?
Skrót CNC pochodzi od angielskiego zwrotu Computerized Numerical Control, który tłumaczy się zwykle jako „komputerowe sterowanie maszynami numerycznymi”. Za terminem tym kryje się technologia sterowania maszynami obróbczymi – np. tokarkami, frezarkami, wycinarkami – przy pomocy programowalnego mikrokomputera. Aby maszyny tego typu mogły wykonywać swoje zadanie, muszą dysponować projektem wytwarzanego przedmiotu w postaci pliku cyfrowego w formacie CAD. Następnie obrabiarka na podstawie danych z projektu tworzy ścieżki, jakimi mają poruszać się narzędzia robocze, by uzyskać pożądany efekt. Ostatni etap to obróbka.
Oferty z zakresu obróbki CNC różnego rodzaju materiałów oferuje firma CMPlast.
Wpływ obróbki CNC na automatyzację procesów
Upowszechnienie się technologii CNC miało istotny wpływ na postęp automatyzacji procesów produkcyjnych, co z kolei przełożyło się na rozwój branż takich jak budownictwo czy motoryzacja. Można śmiało stwierdzić, że wszelkiego rodzaju produkty i komponenty z metali, np. stali i aluminium bądź tworzyw sztucznych takich jak polietylen czy polipropylen, są na masową skalę wytwarzane właśnie przez obrabiarki CNC. Spowodowane jest to ich wieloma zaletami, takimi jak:
- prędkość pracy – która jest znacznie wyższa, niż obróbka konwencjonalna, dzięki czemu obrabiarka jest w stanie wytwarzać więcej elementów w krótszym czasie,
- precyzja pracy – nawet przy dużej prędkości pracy, obrabiarka zachowuje pełną dokładność, wykonywane przez nią elementy posiadają parametry kształtowo-wymiarowe identyczne, jak w projekcie,
- powtarzalność – każdy projekt można zrealizować dowolną ilość razy, zachowują przy tym pełną zgodność. Produkty z jednej serii są zatem identyczne – ewentualne niedoróbki zdarzają się rzadko i są spowodowane np. wadami surowca bądź błędami systemu.
- bezpieczeństwo – obróbka CNC zachodzi bez bezpośredniego udziału operatora urządzenia, co eliminuje ryzyko wypadków.
Wszystko to przekłada się na znaczne obniżenie kosztów produkcji. Szybkość pozwala zwiększyć jej wydajność, precyzja i powtarzalność obróbki wpływa na zredukowanie ilości produktów wadliwych, których nie da się sprzedać. Jeden operator może nadzorować prace jednocześnie wielu urządzeń, co obniża koszty zatrudnienia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana