Co zaliczamy do metali nieżelaznych?
Recykling surowców wtórych obejmuje bardzo wiele rodzajów odpadów komunalnych i przemysłowych. Jednym z ważniejszych, zarówno dla gospodarki, jak i ochrony środowiska naturalnego jest złom metali żelaznych i kolorowych. Dzisiaj wyjaśnimy, co zaliczamy do metali nieżelaznych i które z nich są najczęściej przyjmowane w skupach złomu.
Złom metali nieżelaznych wartościowym surowcem wtórnym
Wśród odpadów przemysłowych i pochodzących z kasacji pojazdów i maszyn znajduje się wiele cennych surowców wtórnych. Dzięki polityce recyklingowej umocowanej w prawie europejskim są one pozyskiwane i powtórnie wykorzystane jako pełnowartościowy surowiec. Firmy recyklingowe zainteresowane są skupem metali kolorowych i złomu stalowego. Poddają złom segregacji, częściowo przetwarzają i sprzedają do hut i zakładów przemysłowych. Zainteresowanie przemysłu złomem metali nieżelaznych wynika z korzystnej ceny, która jest niższa niż w przypadku surowców pochodzących z zasobów naturalnych. Recyklingu złomu metali kolorowych ma także wymiar ekologiczny.
Czym są metale nieżelazne?
Metale nieżelazne, inaczej zwane kolorowymi to metale i stopy metali, które nie zawierają żelaza. Można je podzielić pod wieloma kryteriami, między innymi pod względem zastosowania przemysłowego na metale:
lekkie – tytan, aluminium i magnez,
ciężkie – cynk, nikiel, cynę, kadm, miedź, ołów, bizmut, cyrkon, kobalt, pallad, złoto, srebro, platynę, wolfram, tantal i molibden,
o znikomym stosowaniu.
Jakie metale nieżelazne skupują firmy recyklingowe?
Skupy złomu przyjmują od klientów indywidualnych i przedsiębiorstw niemal każdy rodzaj metalowych surowców wtórnych. Zainteresowane są złomem stalowym, żeliwnym, złomem kabli oraz złomem metali nieżelaznych. W takiej formule pracuje na przykład działający w regionie Gdańska skup surowców wtórnych Złompap, który prowadzi także sprzedaż złomu stalowego i metali kolorowych. Do najchętniej skupowanych metali nieżelaznych należą:
miedź, która trafia na skup najczęściej w postaci kabli i elementów urządzeń elektrycznych,
aluminium pochodzące z odpadów budowlanych i przemysłowych, również z przewodów eklektycznych, elementów pojazdów oraz z puszek po napojach,
mosiądz pozyskiwany podczas kasacji pojazdów,
brąz z różnych elementów maszyn i urządzeń,
ołów z akumulatorów samochodowych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana