Czym są inhibitory korozji?
Korozja jest procesem, który prowadzi do stopniowego niszczenia metali na skutek oddziaływania z otaczającym środowiskiem. Przyczynami korozji mogą być bardzo różne czynniki, takie jak niewłaściwie uzdatniona woda w instalacji, działanie mikroorganizmów, naprężenia czy ogniwa galwaniczne. W efekcie procesów korozji powstają produkty korozji, którym przeciwdziałają specjalne inhibitory. Czym one są i jak działają? Zapraszamy do lektury artykułu.
Inhibitory korozji – co to takiego?
Produkty korozji mogą przyjmować postać twardych, trudno rozpuszczalnych osadów. Osady takie skutecznie zmniejszają przepusty i wymianę ciepła w instalacjach grzewczych oraz innych urządzeniach i instalacjach ze stali nierdzewnej. Inhibitory korozji z kolei to substancje chemiczne stosowane do ochrony metali przed korozją. Dzięki swoim właściwościom mają one zdolność zmniejszania szkodliwego wpływu środowiska na metal, co prowadzi do opóźnienia procesu korozji i przedłużenia żywotności materiałów konstrukcyjnych.
Inhibitory korozji do instalacji ze stali nierdzewnej, miedzi i aluminium
W ofercie firm zajmujących się przemysłowym uzdatnianiem wody można znaleźć preparaty usuwające osady mineralne i produkty korozji z inhibitorami dla różnych rodzajów metali, takich jak stal czarna, stal nierdzewna, miedź, mosiądz, cynk czy aluminium. Przykładem takiego preparatu jest RADINER Fi przeznaczony do usuwania węglanów wapnia i magnezu (kamienia wodnego) oraz produktów korozji, takich jak tlenki żelaza, z wymienników ciepła, płytowych, płaszczowo-rurkowych i innych urządzeń oraz instalacji ze stali nierdzewnej.
Preparat ten może być też stosowany do materiałów konstrukcyjnych, takich jak stal chromoniklowa (nierdzewna), miedź i jej stopy oraz żeliwo szare. Innym produktem jest RADINER Fi/Al, który może być użyty do usuwania osadów węglanów wapnia i magnezu oraz produktów korozji – tlenków żelaza (w podwyższonej temperaturze) z elementów aluminiowych, takich jak grzejniki czy chłodnice. Produkt ten można stosować również do aluminium, stali chromoniklowej, stali czarnej oraz miedzi i jej stopów.
Preparaty do usuwania korozji z instalacji CO, kotłów wodnych i parowych
Kolejnym przykładem inhibitorów korozji jest RADINER KPX-K – preparat przeznaczony do usuwania trudno rozpuszczalnych osadów mineralnych, takich jak tlenki żelaza (hematyt, magnetyt), węglany wapnia i magnezu z wymienników ciepła, instalacji CO i CWU, inst. chłodzenia czy kotłów parowych.
Do ochrony instalacji ciepłej wody użytkowej, inst. ocynkowanych, wymienników czy kotłów wodnych i parowych przed korozją można użyć produktu RADINER Fe. Ten preparat usuwa głównie produkty korozji – tlenki żelaza (słabo kwaśny) oraz kamień kotłowy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana