Czym się różni cięcie laserem od cięcia plazmą?
Technologia pod kątem możliwości obróbczych rozwija się bardzo szybko i oferuje wiele nowoczesnych rozwiązań. Zarówno w mniejszych, jak i większych zakładach można spotkać urządzenia przeznaczone między innymi do cięcia laserem oraz plazmą. Przed zakupem konkretnej maszyny obróbczej warto się zastanowić, czym różnią się od siebie te technologie. Która z nich jest lepsza oraz jakie zalety w niej przeważają? Sprawdźmy!
Cięcie plazmą
Cięcie plazmowe przebiega przy wykorzystaniu tzw. łuku plazmowego. Jest to materia o wysokiej jonizacji cząstek, która przewodzi prąd elektryczny. Za pomocą wytwarzanej w ten sposób energii (światła i ciepła) można uzyskać dość szybką i precyzyjną obróbkę rozmaitych części. W przypadku niektórych urządzeń konieczne jest także dozowanie odpowiedniej mieszanki gazów technicznych, takich jak argon, tlen lub azot. Samo cięcie plazmą polega na skierowaniu strumienia plazmy (którego temperatura sięga nawet kilkunastu tysięcy stopni Celsjusza) na obrabiany element, który jest przetapiany i wycinany według żądanego projektu.
Cięcie laserem
Technologia wykorzystująca do cięcia laser światłowodowy jest najnowszą, a jednocześnie najlepszą obecnie metodą obróbki, która zapewnia wyjątkowo wydajne i precyzyjne efekty. Wycinanie laserem fiber polega na skierowaniu niezwykle skupionej wiązki lasera na obrabiany element za pomocą światłowodu. W tym wypadku nie ma konieczności wykorzystywania żadnego dodatkowego gazu, co w dużej mierze wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych. Dzięki bardzo wysokiemu skupieniu energii, z jakim działają wycinarki laserowe, możliwe jest znaczne zwiększenie prędkości cięcia, a co za tym idzie – usprawnienie produkcji.
Która technologia jest lepsza i dlaczego?
Urządzenia wykorzystujące technologię cięcia laserem są lepsze od obrabiarek plazmowych z kilku powodów. Przede wszystkim maszyny do cięcia laserem są urządzeniami znacznie bardziej uniwersalnymi. Doskonale sprawdzą się do obrabiania różnych metali. Wycinarki laserowe fiber, które znajdziesz w ofercie renomowanych firm, takich jak Maszyny Polskie, cechują się także wysoką precyzją cięcia, powtarzalnością części, a także znikomymi stratami materiałowymi.
Skupiona wiązka nie niszczy obrabianego materiału i pozostawia bardzo estetyczne krawędzie niewymagające dodatkowej obróbki. Cięcie jest więc dokładniejsze dzięki zastosowaniu wycinarek laserowych. Choć maszyny plazmowe są tańsze podczas zakupu, laser światłowodowy nie wymaga wymiany ani częstego serwisowania części oraz nie powoduje dodatkowych kosztów eksploatacyjnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana