Do czego służy zaślepka wentylacyjna?
Dobra wentylacja pomieszczeń wpływa nie tylko na napływ natlenionego powietrza, ale zapobiega zatruciom tlenkiem węgla. Dlatego niezwykle ważne jest, by była nie tylko wykonana z najlepszych materiałów, ale także prawidłowo zamontowana. Jedną z niezbędnych elementów wentylacji jest zaślepka wentylacyjna. Pozwala ona na modyfikowanie przebiegu kanałów wentylacyjnych. Poniżej wyjaśniamy, do czego dokładnie może służyć zaślepka.
Jak działa system wentylacyjny?
Najczęściej stosowanym systemem jest obecnie wentylacja grawitacyjna. Jej działanie opiera się na różnicy gęstości zimnego powietrza na zewnątrz oraz ciepłego powietrza wewnątrz budynku. Powietrze z zewnątrz miesza się z powietrzem wewnątrz, ogrzewając je i wypychając zanieczyszczone powietrze przez kratki wentylacyjne do kanałów zbudowanych z rur, prowadzących na zewnątrz. Wentylacja może być także prowadzona w sposób mechaniczny przy pomocy wentylatorów w kanałach wentylacyjnych, które wyciągają stare powietrze. Takie rozwiązanie jest coraz częściej wybierane ze względu na większą efektywność. Chociaż systemy wentylacyjne różnią się budową, ich działanie opiera się na podobnej zasadzie. Zwykle składają się z centrali wentylacyjnej, rur, skrzynek rozprężnych, rekuperatora. Do regulacji przepływu powietrza wykorzystuje się przepustnice montowane przy anemostatach wentylacyjnych. Montaż przepustnic wykonuje się na ostatnim etapie instalacji po wykonaniu pomiarów przepływu powietrza. Aby zapewnić czystość instalacji, stosuje się specjalne zaślepki. Zabezpieczają one skrzynki rozprężne przed dostaniem się do nich zanieczyszczeń.
Inne funkcje zaślepek w wentylacji
Metalowe zaślepki, najczęściej wykonane z blachy ocynkowanej, są także wykorzystywane do zatykania niepotrzebnych wyjść w skrzynkach rozprężnych, kształtkach oraz do zatkania nieczynnych kanałów wentylacyjnych – tłumaczy specjalista z hurtowni Projekt - wentylacja. Do zamykania kroćców używa się najczęściej zaślepek z tworzywa sztucznego.
Zaślepki wentylacyjne zakłada się w środku kanału wentylacyjnego. Zamykają go ze skutecznością odpowiadającą klasie szczelności. Mogą być wyposażone w uszczelki. Wysokiej jakości zaślepki pozwalają na łatwe wkręcenie wkrętów. Dzięki wykonaniu stożkowemu można nimi zamykać nie tylko rury, ale również kształtki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana