Energooszczędność — ważne kryterium przy budowie i eksploatacji hal stalowych
Hale stalowe mogą być energooszczędne, ale wiele zależy od rodzaju zastosowanych materiałów i rozwiązań technologicznych. Obecnie dąży się do minimalizowania zapotrzebowania na energię oraz podnoszenia efektywności energetycznej, co ma niebagatelne znaczenie dla późniejszych kosztów eksploatacji hal stalowych.
Energooszczędne hale stalowe
Kluczowe dla ograniczania kosztów związanych z użytkowaniem hali jest zapotrzebowanie na energię cieplną i elektryczną. Nie bez znaczenia zatem pozostaje sam sposób budowy hali oraz jakość zastosowanych materiałów. Najlepiej izolowane hale powstają z płyt warstwowych wypełnianych rdzeniem z poliuretanu, styropianu, wełny mineralnej lub pianki PIR. Jest to droższe rozwiązanie w stosunku do hal nieizolowanych z blachy trapezowej, ale wyższe koszty początkowe szybko zrekompensują oszczędności wynikające z późniejszej eksploatacji.
W kontekście zapotrzebowania na energię elektryczną warto wspomnieć o rozwiązaniach, jakie oferuje firma PROFIX specjalizująca się w budowie hal stalowych o różnym przeznaczeniu. Co do zasady hale zwykle mają wielkopowierzchniowe dachy, które są idealnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów solarnych. W tym pierwszym przypadku mowa o modułach produkujących prąd, które mogą pokryć całkowite zapotrzebowania na energię elektryczną. Kolektory słoneczne z kolei służą do ogrzewania ciepłej wody użytkowej oraz wspomagania pracy instalacji centralnego ogrzewania. Wszystko przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.
Producent hal stalowych z Gdańska oferuje wyposażenie dodatkowe, do którego zaliczyć można rekuperacje i gruntowny wymiennik ciepła, co realnie wpływa na koszty użytkowania hali. Energooszczędne systemy wentylacji mogą ograniczyć rachunki za ogrzewanie o blisko 30%, co jednak zależne jest od zastosowanych rozwiązań technologicznych.
Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu i budowie hali stalowej?
Decyzje podejmowane na etapie projektowania i budowy hali decydują o późniejszych kosztach eksploatacji. Nie warto zatem oszczędzać – pomimo że energooszczędne rozwiązania do tanich nie należą, to jednak wysoki koszt początkowy inwestycji szybko się zwróci, co wynika z mniejszego zużycia energii. Nie bez znaczenia pozostaje sposób ogrzewania, system wentylacji oraz montaż okien i świetlików, które pozwolą zmniejszyć zużycie prądu, ponieważ zapewnia dużą ilość światła dziennego.
W kontekście projektu hali kluczowe w zasadzie jest jej przeznaczenie – inne rozwiązania sprawdzą się do hali magazynowej a inne w przypadku hali produkcyjnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana