Jak przebiega proces hartowania stali?
Proces hartowania stali pozwala zwiększyć parametry tego materiału. Chodzi tutaj przede wszystkim o wytrzymałość, twardość, sprężystość i odporność na ścieranie. Hartowana stal ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. Na czym jednak dokładnie polega proces hartowania stali i co warto na ten temat wiedzieć? O tym poniżej!
Na czym polega hartowanie stali?
Hartowanie stali polega na poddawaniu jej obróbce cieplnej. To oznacza, że materiał ten podgrzewany jest do żądanej temperatury i przetrzymywany w niej. Następnie stal poddawana jest schłodzeniu. Proces hartowania stali sprawia, że w materiale dochodzi do naprężeń. Te z kolei prowadzą do zmian we właściwościach wytrzymałościowych. Podstawowym celem tego procesu jest zwiększenie twardości stali. Poza tym, hartowana stal staje się bardziej odporna naścieranie i jest wytrzymała. Cechy, które również podczas hartowania zostają zmienione, to również sprężystość i plastyczność. Warto podkreślić, że hartowanie powinno być przeprowadzane w odpowiednich warunkach, jakie znajdziemy chociażby w Zakładzie Obróbki Termicznej i Mechanicznej G. Głowacki & W. Kołodziejczyk. Przeprowadzenie tego procesu w niewłaściwych warunkach może doprowadzić do zniszczenia materiału – częściowego albo nawet całkowitego. Podczas hartowania ważny jest dobór właściwej temperatury, szybkość nagrzewania, czas przetrzymywania stali oraz szybkość chłodzenia. Hartowanie stali może odbywać się za pomocą 4 różnych metod. Jakich?
Metody hartowania stali
Istnieje kilka metod hartowania stali. Pierwszą metodą jest hartowanie stali zwykłe, nazywane też martenzytycznym. Podczas tego hartowania następuje szybkie schładzanie stali w cieczy – w wodzie lub oleju.
Drugą metodą jest hartowanie stopniowe (Ausbay), polegające na szybkim chłodzeniu stali w stopionej saletrze. Metoda ta wykorzystywana jest przede wszystkim w branży wojskowej i lotniczej. Kluczowe jest tutaj odpowiednie określenie czasu kąpieli, aby uniknąć odkształceń, pęknięć czy naprężeń. Hartowanie izotermiczne to metoda cieplnej obróbki, w której stal jest nagrzewana, a potem utrzymana w kąpieli z saletry bądź ołowiu, który ma stałą temperaturę.
Z kolei podczas hartowania powierzchniowego mamy do czynienia z powierzchniowym hartowaniem przedmiotu. Wykorzystywane jest, gdy występuje potrzeba utwardzenia konkretnych fragmentów danego przedmiotu, a nie całości.
Powyższe metody stosowane są najczęściej. Warto jednak wiedzieć, że istnieją inne, dodatkowe metody hartowania stali. Można do nich zaliczyć hartowanie w prasach, hartowanie indukcyjne, przerywane oraz hartowanie podwójne.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana