Jak wykonuje się cięcia płomieniowe pod wodą?
Poddawane specjalistycznej obróbce materiały można szybko i skutecznie przeciąć przy użyciu różnych sposobów. Wśród różnego rodzaju metod dzielenia blaszanych powierzchni na mniejsze części w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się cięcie płomieniowe pod wodą. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób realizuje się wspomniane zadanie? W takim razie powinieneś koniecznie przeczytać niniejszy artykuł.
Cięcie płomieniowe pod wodą – jak przebiega krok po kroku?
Cięcie płomieniowe nazywa się też często cięciem płomieniowo-tlenowym. Zasadnicza istota tej opracowanej ponad 100 lat temu techniki sprowadza się do przecinania danego materiału za sprawą intensywnego ciepła oraz czystego tlenu. Palniki przeznaczone do cięcia pod wodą można zapalić o zapalniczki albo pod albo nad powierzchnią danej cieczy. Do tego samego celu może posłużyć również iskra elektryczna, powstała między mosiężną płytką a palnikiem. Cięcie płomieniowe pod wodą zawsze zostaje zainicjowane w pełnej blasze, stąd też głowicę palnika najpierw trzeba odpowiednio pochylić. Kiedy poddawana obróbce powierzchnia rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury, dochodzi do otwarcia zaworu tlenu do cięcia. Nurek może stosunkowo łatwo rozpoznać ten fakt dzięki zabarwieniu wody dookoła głowicy na kolor pomarańczowy. Jeśli cięte fragmenty mają stosunkowo niewielkie rozmiary, wówczas należy liczyć się z dużym ryzykiem zmiękczenia materiału. W takiej sytuacji trzeba zadbać o zachowanie odpowiedniego odstępu pomiędzy dwoma liniami cięcia. Podczas wykonywania czynności tnących trzeba zwrócić szczególną uwagę na względy bezpieczeństwa. Tylko w ten sposób można bowiem zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwych wypadków w postaci choćby opadnięcia ciętych fragmentów na nogi.
Zalety cięcia płomieniowego pod wodą
Metoda cięcia płomieniowo-tlenowego ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo wydajna i ekonomiczna technika. Do przeprowadzenia specjalistycznej obróbki przy jej pomocy wykorzystuje się stosunkowo niedrogi sprzęt oferowany przez taką firmę, jak IMTECHGAZ. Tego typu urządzenia w większości przypadków są relatywnie łatwe w obsłudze. Zakres grubości ciętego materiału może wahać się od 1 do nawet 400 mm. Cięcie płomieniowe świetnie sprawdza się w trakcie przygotowania spoin i ukosowania.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana