Jak zabezpieczyć stal przed pożarem węglowodorowym?
Mimo że stal jest materiałem uznawanym za niepalny, to po przekroczeniu temperatury 500°C dochodzi do obniżenia jej plastyczności, a co za tym idzie nośności. Stanowi to realne zagrożenie dla bezpieczeństwa obiektu. Z tego powodu warto – już na etapie wznoszenia budowli – pomyśleć o zabezpieczeniu stali przed pożarem węglowodorowym. W jaki sposób to zrobić? Dowiedz się więcej.
Jak można zabezpieczyć stal przed pożarem?
Zabezpieczenie stali przed pożarem to bardzo ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę już na etapie projektowania budynku. Rozprzestrzeniający się ogień osiąga temperaturę rzędu 500-1000°C, a wyroby ze stali już w 260-470°C stają się dużo mniej wytrzymałe. Zabezpieczenie konstrukcji stosuje się w celu spowolnienia zniszczenia poszczególnych elementów. Wśród metod takich można wymienić:
- farby ogniochronne,
- masy ogniochronne,
- płyty ogniochronne.
Farby ogniochronne do stali
Farby ogniochronne do stali nazywane są również pęczniejącymi. Jest to najczęściej wykorzystywane rozwiązanie ze względu na swoją stosunkowo niską cenę. Produkty takie nakładane są za pomocą tradycyjnych narzędzi takich jak pędzle, agregatów malarskich, a także metodą natryskową.
Preparaty te zapewniają skuteczną izolację stali, przez co zmniejszają przepływ promieniowania cieplnego, kiedy w pobliżu konstrukcji wybuchnie pożar. Zazwyczaj dostępne są w zestawach zawierających farby podkładowe, pęczniejące i nawierzchniowe. Grubość ich powłoki powinna być uzależniona od rodzaju konstrukcji, a także klasy odporności produktu.
Masy ognioodporne
Masy ognioodporne najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczenia konstrukcji budynków przemysłowych i produkcyjnych. Mogą być stosowane także w budownictwie mieszkalnym. Ich zadaniem jest zminimalizowanie strat w przypadku wybuchu pożaru. W ofercie Jack Service znajdują się m.in. produkty na bazie włókien z wełny mineralnej, które poza właściwościami ognioodpornymi cechują się także dobrą izolacją akustyczną.
Płyty ognioodporne
Płyty ognioodporne, podobnie jak farby, mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Najczęściej wykorzystywane są do zabezpieczenia przestrzeni w pobliżu pieców lub kominków, a także wykonywania tras kablowych i kanałów wentylacyjnych.
Wytwarzane są z cementu, gipsu, silikatu lub magnezu, które są dobierane w taki sposób, aby gotowy produkt wyróżniał się dużą wytrzymałością. Jest to metoda, która ogranicza zanieczyszczenie otoczenia w trakcie wykonywanych prac, a dodatkowo oferuje największe możliwości wykończenia powierzchni.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana