Jakie profile wykorzystuje się do zabudowy G-K?
Płyty gipsowo-kartonowe powszechnie wykorzystuje się podczas wykańczania wnętrz. Mogą być stosowane do tworzenia systemu zabudowy poddaszy czy sufitów podwieszanych. Oprócz tego płyt G-K używa się także do wykonywania okładzin ściennych. Materiał ten zawdzięcza swoją popularność dużej funkcjonalności, a także prostocie i szybkości montażu. Podczas instalacji płyt G-K wykorzystuje się różne profile. Jakie? Wyjaśniamy!
Rodzaje profili do zabudowy z płyt G-K
Profile do zabudowy z płyt G-K muszą być dostosowane do rodzaju konstrukcji. Z tego powodu wykorzystuje się różne formy w zależności od specyfiki miejsca, w której będą one montowane. Wśród standardowych i najczęściej wykorzystywanych elementów można wyróżnić:
profile CW — stanowią pionowy element konstrukcji. Z reguły służą do tworzenia ścian działowych, okładzin ściennych czy zabudowy szybów instalacyjnych i windowych;
profile UW — to poziome części używane do wznoszenia ścian, szachtów i niektórych okładzin ściennych. Mocuje się je do stropu i do podłogi;
profile UA — są nazywane przyściennymi. Wykonuje się je z grubej blachy. Pozwalają na skuteczne usztywnienie ościeżnic czy wysokich ścian działowych;
profile CD — wykorzystuje się podczas zabudowy poddaszy i sufitów podwieszanych, a także przy tworzeniu okładzin sufitów.
Opisywane profile do zabudowy z płyt G-K różnią się między sobą długością, grubością, przekrojem oraz typem zastosowanej blachy. Przykładowo, podczas tworzenia sufitów podwieszanych z reguły używa się lekkich konstrukcji aluminiowych. Z kolei przy wznoszeniu ścianek działowych lepiej sprawdzają się profile stalowe. Te drugie znaleźć można np. w ofercie firmy STALKOL.
Zalety profili stalowych do systemów suchej zabudowy G-K
Zastosowanie systemów suchej zabudowy to sposób na proste, szybkie i tanie wykończenie wnętrz. Odpowiednie wykorzystanie profili stalowych pozwala na łatwe kształtowanie i zmienianie funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.
Technologia zabudowy płytami G-K znacząco obniża koszty z uwagi na brak przerw technologicznych wynikających np. ze schnięcia tynków. Oprócz tego dzięki systemom suchej zabudowy można tworzyć idealnie gładkie i proste ściany i sufity o optymalnych parametrach ognioodpornych czy dźwiękoszczelnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana