Jakie są różnice między prętem ciągnionym a walcowanym?
Pręty powstałe w wyniku obróbki stali mogą przyjmować różne formy. W zależności od tego, czy proces obróbczy polegał na walcowaniu, czy na ciągnieniu, możemy mieć do czynienia z prętami walcowanymi lub ciągnionymi. Oba typy prętów nie różnią się wyłącznie nazwą oraz sposobem obróbki, ale też właściwościami, a co za tym idzie sposobami zastosowania.
Walcowanie a ciągnienie – czym to właściwie się różni?
Proces walcowania polega na plastycznym odkształceniu materiału – na zimno lub na gorąco – wskutek działania dwóch zsynchronizowanych ze sobą walców. Walcowane pręty stalowe stanowią efekt procesu nazywanego walcowaniem wzdłużnym. Walce są ustawione w równolegle położonych do siebie osiach i obracają się w przeciwnych do siebie kierunkach. Materiał obrabiany w ten sposób wchodzi w tak zwany ruch postępowy. Proces ciągnienia stanowi następstwo procesu walcowania – gotowy pręt zostaje przeciągnięty przez specjalne ciągadło, posiadające otwór o mniejszej niż ciągniony pręt średnicy. W rezultacie dochodzi do wydłużenia pręta oraz wygładzenia jego powierzchni. Myśląc o procesach walcowania oraz ciągnienia należy zatem pamiętać, że nie są to procesy występujące niezależnie od siebie – wręcz przeciwnie, jeden wynika z drugiego.
Pręty walcowane i ciągnione – oto główne różnice
Zarówno pręty walcowane, jak i pręty ciągnione, są szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, przede wszystkim w budownictwie oraz przemyśle maszynowym. A czym się różnią?
Produkcja prętów stalowych walcowanych, tak zwanej walcówki, jest mniej kosztochłonna, jednak w rezultacie otrzymujemy fabrykat mniej precyzyjny – w zasadzie można go określić mianem półproduktu, nadającego się do dalszej obróbki. Pręty ciągnione są prętami o sprecyzowanych parametrach, wyróżniają się wysoką odpornością mechaniczną i atrakcyjnym, wyglądem. Powinny spełniać określone wymogi techniczne, dzięki czemu często wykorzystuje się je w specjalistycznych przemysłach, jak przemysł automotive czy medyczny – objaśnia ekspert firmy PRESTO STAL z Chojnic, dostarczającej wysokiej klasy wyroby hutnicze i zbrojeniowe.
Decydując się na pręt walcowany lub ciągniony musimy zatem pamiętać, że są to wyroby o innych cechach i nie da się stosować ich zamiennie. Pręt i sposób jego obróbki każdorazowo powinny być dobierane według sposobu przeznaczenia.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana