Jakimi metodami ustala się skład chemiczny metali?
Analiza składu chemicznego metali to badanie, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie, czy surowiec zgodny jest ze specyfikacją. Analizę wykonuje się, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenia materiału i potwierdzić, czy próbka spełnia ustanowione wcześniej normy. Skład chemiczny bada się metodą PMI, czyli przeprowadza się Pozytywną Identyfikację Materiałów.
Na czym polega PMI?
W trakcie badania PMI wykorzystywany jest nowoczesny spektrometr rentgenowski lub laserowy. Analiza fluoresencyjności rentgenowskiej kwalifikowana jest do badań nieniszczących, czyli takich, które nie ingerują w strukturę materiału. Próbka w czasie badania jest naświetlana promieniowaniem, a skutkiem tego jest wybijanie elektronów z wewnętrznych powłok materiału. A zatem dzięki promieniowaniu możliwa jest identyfikacja konkretnych pierwiastków, a skład materiału określa się poprzez analizę intensywności linii emisyjnych.
Specjalista w dziedzinie badań nieniszczących NDT jest firma Staltest Pomorze, która analizy składu chemicznego materiału wykonuje za pomocą spektrometru X-MET 7500. Urządzenie podłączane jest bezpośrednio do komputera, co daje możliwość automatycznego generowania raportu z wynikami. Tego typu analizy mogą być wykonywane również w miejscu zlecenia, bez konieczności przeprowadzania testów w warunkach laboratoryjnych. Jak wspomniano wcześniej, analiza PMI nie pozostawia śladów inspekcji w strukturze badanego tworzywa.
Do materiałów, które mogą zostać poddane analizom składu chemicznego techniką PMI, należą stale stopowe i austenityczne oraz stopy aluminium, kobaltu, niklu, tytanu, miedzi, a także stale narzędziowe. Badanie można zastosować wobec spoiw i spoin, rurociągów przemysłowych, zbiorników ciśnieniowych, podgrzewaczach, wymienników ciepła, a także w stosunku do konstrukcji stalowych i różnych odlewów.
Po co wykonuje się badania PMI?
Warto wiedzieć, że konsekwencje, jakie mogą wyniknąć z zastosowania stopu o niewłaściwych parametrach, mogą być nie tylko kosztowne, ale także groźne dla otoczenia. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie metalowe elementy pracują w warunkach wysokiego ciśnienia czy też w ekspozycji na oddziaływanie różnych substancji chemicznych, czego przykładem jest przemysł petrochemiczny i energetyczny.
Analiza składu chemicznego materiału najczęściej zlecana jest w celu potwierdzenia, czy element został wykonany z tworzywa, jakie podane jest w specyfikacji technicznej. Ma to ogromne znaczenie dla konstrukcji i elementów przenoszących duże obciążenia lub wystawione na oddziaływanie różnych sił.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana