Metody obróbki elementów metalowych
Obróbka skrawaniem to jedna z najczęściej stosowanych metod przygotowywania elementów metalowych. Jest to proces przeprowadzany w różnego rodzaju zakładach przemysłowych. Pozwala on na zmianę wymiarów, kształtów oraz właściwości półproduktów i produktów wykonanych z metalu. Jakie jeszcze są rodzaje obróbki metalowych elementów i kiedy są stosowane?
Jakie są sposoby obróbki metali?
Podstawowy podział obróbki metali wyróżnia obróbkę plastyczną, cieplną, chemiczną oraz obróbkę skrawaniem. Obróbka termiczna odbywa się przez poddawanie elementów zabiegom termicznym, plastyczna może być wykonywana na ciepło i na gorąca, a chemiczna ma na celu zabezpieczenie elementu i zwiększenie jego wytrzymałości. Metalowe elementy można poddawać m.in. hartowaniu, wyżarzaniu i ulepszaniu cieplnemu.
Jakie są rodzaje obróbki skrawaniem?
Obróbka skrawaniem może być wykonywana na wiele sposobów, zależnie od rodzaju materiału i pożądanego efektu. Wyróżnia się obróbkę skrawaniem ścierną, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej powierzchni elementu, a także obróbkę wiórową charakteryzującą się dużą głębokością skrawania. Obróbka ścierna to m.in. szlifowanie, gładzenie oraz polerowanie. Ma na celu uzyskanie gotowego elementu, mającego wygładzoną formę. Do tego rodzaju obróbki stosuje się m.in. szlifierki tarczowe. Obrabianie elementu, które polega na usuwaniu naddatku materiału, można wykonać poprzez:
frezowanie, stosowane do wyrobu narzędzi oraz części mechanicznych,
wiercenie,
toczenie, które znajduje zastosowanie przy produkcji części do aut i maszyn,
wytaczanie,
dłutowanie.
Do obróbki wykorzystywane są narzędzia, takie jak: tokarki karuzelowe i numeryczne oraz frezarki bramowe. Usługi obróbki mechanicznej nowoczesnymi maszynami oferuje np. firma ARM Robotics z Chorzowa.
Jak przebiega plastyczna obróbka metali?
Plastyczna obróbka metali może być wykonywana zarówno na zimno, jak i na gorąca. Ma na celu zmianę kształtu, struktury lub właściwości elementu. Wykonywana jest poprzez wywieranie nacisku na dany materiał.
Najpopularniejsze rodzaje obróbki plastycznej, to:
walcowanie i gięcie, stosowane najczęściej do obróbki metalowych blach,
tłoczenie, wykonywany przy pomocy pras mechanicznych i hydraulicznych,
ciągnienie, stosowane do obróbki prętów, rur i drutów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana