Metody spawania konstrukcji stalowych. Przegląd rozwiązań
Spawanie konstrukcji stalowych to sposób łączenia elementów metalowych, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele gałęzi przemysłu i rzemiosła. Dzięki niemu powstają nie tylko konstrukcje budowlane i artystyczne, ale także maszyny czy urządzenia, wykorzystywane na co dzień w naszych domach. Sprawdźmy, jakie metody spawania stali są najczęściej stosowane.
Na czym polega proces spawania?
Prawdopodobnie każdy wie, jak wygląda praca spawacza, ale nie wszyscy wiedzą, jaki przebieg ma proces spawania. Interesujące nas spawanie konstrukcji stalowych polega na łączeniu w wysokiej temperaturze elementów, które najpierw topią się, a następnie – wraz z wychłodzeniem – tworzą nową formę, o konkretnych funkcjach i przeznaczeniu. W tym przypadku jakość połączeń zależy w dużej mierze od parametrów stosowanego spoiwa. Powstające w ten sposób połączenia charakteryzuje duża wytrzymałość, jednak warto zabezpieczać je przed korozją, zwłaszcza jeśli dotyczy to konstrukcji wystawionych na działanie czynników atmosferycznych.
Najpopularniejsze metody spawania konstrukcji stalowych
Najpopularniejsze jest spawanie metodami MIG i MAG. W obu przypadkach powstający przy tym łuk elektryczny, wytworzony między spawanym metalem a topliwą elektrodą, chroniony jest gazem osłonowym. Przy spawaniu MIG jest to gaz obojętny, a podczas spawania MAG– gaz aktywny. Metody MIG-MAG najczęściej wykorzystywane są do łączenia stali nierdzewnych, kwasoodpornych, niskowęglowych i stopowych.
Kolejną, wartą polecenia metodą, jest TIG. Technika ta wykorzystuje nietopliwą elektrodę z wolframu w osłonie gazu obojętnego – np. helu lub argonu. Metoda TIG zalecana jest do spawania stali niskostopowych i wysokostopowych oraz metali nieżelaznych, takich jak aluminium czy miedź.
W artykule nie możemy pominąć spawania ręcznego elektrodą otuloną (MMA). Sprawdza się ono w łączeniu wielu materiałów, a ponieważ metoda nie wymaga użycia gazów, spawanie może odbywać się na zewnątrz. Jednak niezależnie od tego, jaką metodę spawania stali wybierzemy, warto powierzyć to zadanie firmom, takim jak np. Alins. To ważne, gdyż od umiejętności oraz doświadczenia specjalistów spawalnictwa zależy jakość i bezpieczeństwo wykonanych konstrukcji stalowych, które powinny być trwałe i bezawaryjnie służyć użytkownikom przez długie lata.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana