Na czym polega badanie wizualne VT?
Spawane konstrukcje przy wszystkich swoich zaletach często wykazują się różnymi niedoskonałościami. Do takich nieprawidłowości zalicza się przede wszystkim wady kształtu, pęknięcia i pory na powierzchni, a także nieszczelność i korozję. Większość tego typu uszkodzeń widoczna jest gołym okiem. Dlatego do ich weryfikacji można z powodzeniem wykorzystywać badania wizualne. Koniecznie sprawdź, na czym polegają takie analizy badawcze.
Badania wizualne VT – jak się je przeprowadza?
Główna istota badań wzrokowych VT sprowadza się do dokładnego sprawdzania oraz rzetelnego oceniania stanu powierzchni elementów poddawanych weryfikacji. W zależności od przyjętych w danych okolicznościach metod postępowania można tego dokonać bez użycia specjalistycznych aparatów pomiarowych lub przy zastosowaniu odpowiedniego oprzyrządowania. Analizy badawcze wykonywane za pomocą nieuzbrojonego oka określa się mianem badań wizualnych bezpośrednich; w tym drugim przypadku mówi się natomiast o badaniach wizualnych pośrednich, niekiedy nazywanych też zdalnymi. Warto mieć świadomość, że badania bezpośrednie stanowią standard postępowania w sytuacji, gdy określone nieprawidłowości można łatwo zdiagnozować bez pomocy stosownej aparatury. Do przeglądu stanu trudno dostępnych powierzchni wykorzystuje się natomiast badania zdalne.
W ramach wykonywania określonych badań w takich firmach, jak LERG-PET Sp. z o. o., należy najpierw szczegółowo zaznajomić się z wymaganiami jakościowymi dotyczącymi danego materiału. Następnie dokładnie oczyszcza się jego powierzchnię z rozmaitych naleciałości. Po wykonaniu określonych czynności badawczych opracowuje się raport z badania.
Cel badań wizualnych VT w zależności od etapu ich przeprowadzania
Badania wizualne VT mogą mieć różne cele w zależności od tego, kiedy są one wykonywane. Jeśli odpowiednie kroki podejmuje się przed spawaniem, wówczas są one ukierunkowane głównie na kontrolę wyboru właściwego materiału, a także na sprawdzenie czystości miejsca złącza oraz ocenę rozmiaru komponentów i ich stanu. W sytuacji, gdy badanie następuje w trakcie spawania, do jego celów zalicza się wykrycie ewentualnych porów i pęknięć na powierzchni obrabianego metalu, a także weryfikację zgodności wykonanych żłobień z wykorzystaną w danym przypadku technologią spawania. Jeśli analizy badawcze są realizowane po spawaniu, służą one stwierdzeniu występowania pewnych niezgodności powierzchniowych. Za ich pomocą sprawdza się także, czy wykonane spawy są zgodne z instrukcją technologiczną.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana