Na czym polega obróbka CNC?
Technologia CNC pozwala na osiąganie dużej szybkości i wysokiej precyzji obróbki, co ma szczególne znaczenie dla produkcji masowej. Maszyny CNC są obecnie podstawą nowoczesnego przemysłu. Na czym polega obróbka CNC i gdzie znajduje zastosowanie? Wyjaśniamy w poniższym artykule.
Nazwa CNC to skrót od nazwy Computerized Numerical Control, oznaczającej skomputeryzowany układ sterowania numerycznego. Obróbka CNC to rodzaj obróbki ubytkowej polegającej na skrawaniu materiału w celu uzyskania nowego kształtu elementu, który charakteryzuje się idealną zgodnością z projektem. Dzięki temu możliwe jest powielanie identycznego efektu nieskończenie wiele razy. Obróbka CNC najczęściej stosowana jest do metalu, chociaż sprawdza się także przy innych materiałach jak drewno, tworzywa sztuczne, a nawet cegły.
Jakie są etapy obróbki CNC?
Pierwszym etapem obróbki CNC jest zawsze utworzenie projektu w programie komputerowym CAD, a następnie „przetłumaczenie” go na język zrozumiały dla maszyn CNC przy pomocy programu CAM. Dzięki temu, że program zostaje zapisany na komputerze, nie trzeba ręcznie wpisywać za każdym razem wszystkich ustawień. Dla przedsiębiorców jest to duża oszczędność czasu i gwarancja, że produkowane elementy będą identyczne. Obróbka CNC oznacza też eliminację ludzkiego błędu, a więc także zmniejszenie strat materiałowych.
Gdzie stosuje się obróbkę CNC?
Jednym z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem CNC jest frezowanie, które polega na kształtowaniu powierzchni materiału przez ostre narzędzia wprawiane w ruch obrotowy. Z kolei toczenie to obrabianie brył obrotowych, czyli wałków, stożków, gwintów itp. wprawionych w ruch przez narzędzie skrawające wykonujące ruch prostoliniowy. Ostatnim etapem obróbki jest zazwyczaj szlifowanie. Tak przygotowany element charakteryzuje się dokładnym wykonaniem i estetycznym wyglądem – opowiada specjalista z Firmy Gruszka.
Technologia CNC wykorzystywana jest dzisiaj niemal w każdej gałęzi przemysłu, szczególnie tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa wymagana jest wyjątkowa precyzja, czyli w branży energetycznej, medycznej, elektronicznej, lotniczej i motoryzacyjnej. Idealne odwzorowanie skomplikowanych projektów i przygotowanie dużej liczby elementów o identycznych parametrach jest podstawą produkcji masowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana