Na czym polega perforowanie blachy?
Blacha jest takim materiałem, który występuje powszechnie. Dotyczy to przemysłu i gospodarstw domowych. Dzięki swoim właściwościom bywa poddawana wielu procesom, które zwiększają jej funkcjonalność. Rodzaje obróbki, którym poddawana jest blacha to zaginanie, cięcie, foliowanie i perforacja. Ta ostatnia jest istotna ze względu na nadanie takiej blasze nowego przeznaczenia. Na czym polega proces perforowania blachy?
Czym jest perforacja blachy?
Perforacja blachy jest czynnością polegającą na wykonywaniu w niej otworów, które mają ułatwić jej mocowanie, przesuwanie lub odrywanie. Przez wytworzenie perforacji można arkuszowi blachy nadawać określone kształty. Otwory mogą mieć też funkcję ozdobną.
Różne rodzaje perforowanej blachy mają w ofercie hurtownie metali takie, jak ELKA. Rodzaj perforacji zależy od przeznaczenia danego elementu. Tego typu blachy sprawdzają się w różnych działach przemysłu, na przykład w budownictwie, meblarstwie, rolnictwie czy motoryzacji. Funkcjonalność i wytrzymałość blach perforacyjnych jest osiągana dzięki nowoczesnym maszynom do perforowania. Niektóre z nich sterowane są cyfrowo.
Jakie są metody perforacji blach?
Wybór metody perforowania blachy zależy od jej grubości, rodzaju i gatunku oraz od wymiarów i wymaganego rozmieszczenia otworów.
Najczęściej używaną metodą jest perforacja za pomocą maszyny szeroko perforującej. Jest to metoda najbardziej ekonomiczna, bo powala na obróbkę blachy o szerokości do 1500 milimetra. Jest też stosowana do wielu rodzajów blach takich jak zwykła, nierdzewna czy ocynkowana. Tego typu maszyną perforuje się blachy kwasoodporne, aluminiowe, miedziane i z tytan-cynku. Najważniejszą zaletą maszyny szeroko perforującej jest szybkie uzyskanie różnego kształtu otworów – okrągłych, kwadratowych, a nawet ozdobnych.
Blachy perforowane powstają też przez wycinanie otworów laserem. W ten sposób uzyskuje się otwory niestandardowe, które zazwyczaj dotyczą indywidualnych zleceń. Metoda jest polecana wszędzie tam, gdzie nie można skorzystać ze standardowych ustawień maszyn perforujących.
Perforacje blach wykonuje się też maszynami Trumpf. Urządzenia te wykonują otwory i jednocześnie zaginają blachę, wycinają naroża i wiercą dodatkowe otwory montażowe. Wszystko w zależności od danego projektu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana