Podkładki nierdzewne jako skuteczny sposób na zabezpieczenie łączenia
Korzystanie z elementów złącznych w postaci śrub oraz nakrętek jest jedną z najpowszechniej wykorzystywanych metod łączenia różnych części i podzespołów tworzących wszelkiego rodzaju maszyny, urządzenia i konstrukcje, a także przedmioty codziennego użytku. Wymaganą trwałość i wytrzymałość ciężko byłoby jednak uzyskać bez zastosowania dopasowanej do konkretnego zastosowania podkładki.
Dlaczego stosowanie podkładek jest niezbędne?
Połączenia gwintowane funkcjonują za sprawą tarcia występującego między współpracującymi ze sobą powierzchniami gwintu znajdującymi się na śrubie oraz nakrętce. Dla zachowania trwałości tj. utrzymania elementów w stałym położeniu względem siebie konieczna jest niezmienność wymiarów skręconych części oraz brak drgań, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia siły, z jaką oddziałują na siebie oba gwinty. Osiągnięcie takich parametrów połączenia jest możliwe przy zapewnieniu stałego docisku między złączonymi powierzchniami za sprawą wykorzystania właściwie dobranej podkładki. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa ona powierzchnię nacisku złącza na element w stosunku do tej, jaką można by uzyskać przy zastosowaniu samej nakrętki. Będzie to ważne zwłaszcza wówczas, gdy materiał, z jakiego wykonana jest zamocowana część, wykazuje wysoką miękkość lub kruchość. Podkładka zabezpiecza też przed samoczynnym odkręceniem się złącza, dodatkowo dociskając nakrętkę do śruby, a tym samym utrzymując tarcie na odpowiednim poziomie. Dobrym przykładem mogą tu być podkładki oferowane przez firmę SARIV, specjalizującą się m.in. w dystrybucji elementów złącznych.
Co przemawia za korzystaniem z podkładek nierdzewnych?
Wiele elementów złącznych jest wykorzystywanych w zastosowaniach, w których są wystawione na działanie warunków zewnętrznych – obecność wilgoci czy agresywnych środków chemicznych. Z racji, że metal jest podatny na korozję, z czasem mogą więc ulegać rdzewieniu, co stopniowo osłabia wytrzymałość całości, a w efekcie prowadzi do jego całkowitego zniszczenia. Skorodowana podkładka nie jest w stanie dalej pełnić swej funkcji, przez co nie zabezpiecza połączenia w wymaganym stopniu. Może też stać się przyczyną rdzewienia użytej śruby, nakrętki lub samego skręconego elementu. Ochroną przed korozją może być naniesienie na metal warstwy cynku, będzie ona jednak podatna na uszkodzenia mechaniczne. Przed zagrożeniem tego rodzaju można się jednak ustrzec, decydując się na wykorzystanie podkładek nierdzewnych. W tym przypadku właściwości stali są ulepszone za sprawą obecności chromu, a nierzadko także niklu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana