Renowacja i konserwacja zabytkowych naczyń liturgicznych
Zabytkowe naczynia liturgiczne wymagają regularnej konserwacji, a gdy ulegną uszkodzeniu, konieczna jest profesjonalna renowacja. Osoby zajmujące się taką działalnością muszą posiadać odpowiednią wiedzę, umiejętności i doświadczenie. Na co dzień stykają się bowiem z przedmiotami o wielkiej wartości. Dowiedz się, na czym dokładnie przebiega ich praca.
Czym są naczynia liturgiczne?
Katolicy wierzą, że w trakcie mszy świętej chleb i wino zostają przemienione w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. W obrzędzie Przeistoczenia wykorzystywane są naczynia liturgiczne, takie jak kielich czy patena. Inne akcesoria, przykładowo puszka, monstrancja i kustodium, używane są do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Jak tłumaczą fachowcy z pracowni brązowniczej M&G z Konarzewa, przedmioty te otaczane są przez katolików szczególnym szacunkiem, gdyż to one bezpośrednio dotykają żywego i realnego Chrystusa. Z tego powodu często wykonane są z drogocennych materiałów i charakteryzują się niezwykłym kunsztem artystycznym.
Konserwacja i renowacja
W wielu polskich parafiach znajdują się zabytkowe naczynia liturgiczne, które niejednokrotnie mają ogromną wartość historyczną i materialną. Z racji tego, że cały czas wykorzystywane są do sprawowania obrzędów religijnych, wymagają stałej konserwacji, która ma zapobiec ich zniszczeniu. Najczęściej polega ona na dokładnym oczyszczeniu naczynia z zabrudzeń. Na rynku dostępne są obecnie specjalne preparaty do czyszczenia akcesoriów liturgicznych. Warto z nich korzystać. Dobrym pomysłem będzie także regularne polerowanie, które na nowe wydobędzie z kielicha, puszki czy monstrancji ich dawny blask.
Gdy naczynia liturgiczne ulegną uszkodzeniu, konieczna jest profesjonalna renowacja. Wykorzystywane metody różnią się w zależności od rodzaju uszkodzenia oraz materiału, z którego wykonany jest dany przedmiot. W przypadku naczyń ze złota można przykładowo użyć pierwiastków, z którymi złoto reaguje, dzięki czemu możliwe jest wytrącenie składników, które nie powinny występować w strukturze materiału. Jest to tzw. renowacja chemiczna. Inne metody stosuje się z kolei przy naprawianiu elementów z kamieni szlachetnych. Zawsze jednak należy zachować dużą ostrożność, aby ingerencja w oryginalne dzieło nie była zbyt daleko idąca.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana