Rodzaje odbojników drzwiowych
Co to takiego - mały i z pozoru niewiele znaczący element wyposażenia mieszkania? Odbojnik drzwiowy, bo o nim mowa, ma do wykonania tylko jedno zadanie, a mianowicie nie dopuścić do obijania się drzwi o ścianę i powstawania niepotrzebnego hałasu. Nie znaczy to jednak, że nie warto się nim bliżej zainteresować. Jeśli aktualnie wybierasz drzwi do swojego mieszkania lub chciałbyś dowiedzieć się, jakie rodzaje odbojników wyróżniamy, czytaj dalej ten artykuł.
Odbojnik podłogowy czyli nieśmiertelna klasyka
Drzwi i ich odbojnik są jak koń i jeździec - jeden nie może się obyć bez drugiego. Jeżeli więc kupujesz drzwi do mieszkania, niezależnie od tego, czy są to drzwi zewnętrzne czy wewnętrzne, to oczywiste jest, że musisz zakupić również odbojnik. Akcesoria drzwiowe, takie jak odbojniki, występować mogą w kilku rodzajach, w zależności od naszych potrzeb i preferencji. Najpopularniejszym rodzajem odbojników drzwiowych są odbojniki podłogowe. Zwykle są one przykręcane do podłogi, lecz występują także odbojniki samoprzylepne, które przytwierdza się przy pomocy dwustronnej taśmy, jak również odbojniki wolnostojące. Te ostatnie muszą odznaczać się większą wagą, za to są mobilne, więc można je dowolnie przestawiać. Warto mieć na uwadze, że odbojniki występują w różnych kolorach i wysokościach, dzięki czemu możemy dopasować je do wystroju naszego mieszkania.
Nowatorskie podejście do odbojników drzwiowych
Przykładem mniej szablonowych odbojników drzwiowe są odbojniki magnetyczne. Odbojniki tego rodzaju składają się z dwóch elementów – jednego przytwierdzanego na podłodze lub w ścianie i drugiego, przytwierdzanego na dole drzwi. Mechanizm ich działania polega na tym, iż otwierające się drzwi zostają zatrzymane przez drugi magnes, zanim się z nim zetkną. Innym przykładem odbojników montowanych w podłodze lub ścianie są odbojniki gumowe.
W wielu sklepach internetowych, takich jak np. sklep z akcesoriami do drzwi Domator, możemy także zakupić odbojniki ścienne, montowane na ścianie. Zasadą, której warto przestrzegać w przypadku odbojników przykręcanych jest to, iż powinny one być zamontowane mniej więcej w 2/3 szerokości drzwi. Jeżeli natomiast nie chcemy wiercić otworu w panelach lub płytkach, aby zamontować odbojniki, powinniśmy zdecydować się na odbojnik wolnostojący.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana