Różnica między metalami żelaznymi a nieżelaznymi
Zastosowanie metali w przemyśle jest bardzo szerokie. Niemniej jednak do różnych gałęzi gospodarki, przydają się różne metale. Dlatego też powstał podział na metale żelazne i nieżelazne. Jedne i drugie różnią się między sobą właściwościami oraz cechami charakterystycznymi. Co warto wiedzieć o metalach żelaznych i nieżelaznych? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Podstawowe informacje na temat metali żelaznych
Najprościej rzecz ujmując, metale żelazne to stopy metali, w których składzie znajduje się właśnie żelazo. Żelazo jest pierwiastkiem niezbędnym do wytwarzania stali, która z kolei jest niezbędna do budowy domów czy mostów. Dodatkowo można ją także poddać recyklingowi, przez co raz stworzona stal cały czas pozostaje w obiegu. Jednym z miejsc, gdzie przetwarza się stal, jest skup złomu RR Metal.
Naturalne żelazo cechuje się szorstką powierzchnią i szarą barwą. Niektóre metale żelazne są ferromagnetyczne, co oznacza, że ich materia wykazuje własne, spontaniczne namagnesowanie. Jest to jedna z najważniejszych cech magnetyzmu i jest odpowiedzialna za większość magnetycznych zachowań spotykanych w życiu codziennym. Cechę tę mają też nikiel i kobalt. Metale żelazne otrzymuje się z rud żelaza przetapianych w hutach. Należą do nich:
magnetyt,
syderyt,
limonit,
getyt.
Co warto wiedzieć na temat metali nieżelaznych?
Metale nieżelazne to kompletne przeciwieństwo metali żelaznych; bo, jak sama nazwa wskazuje, nie zawierają w sobie żelaza. Inaczej nazywa się je metalami kolorowymi. Warto pamiętać, że one również mogą być poddane recyklingowi, choć złoto i srebro najczęściej zanosi się do jubilera. Do najpopularniejszych metali nieżelaznych zalicza się:
miedź,
ołów,
aluminium,
glin,
tytan,
złoto,
srebro.
Metale kolorowe, tak jak metale żelazne, są stosowane w wielu gałęziach przemysłu. W przemyśle i budownictwie najczęściej stosuje się aluminium i brąz. Są to tworzywa o bardzo dużym zróżnicowaniu pod względem właściwości. Prawie wszystkie są elastyczne, mają połyskliwą powierzchnię i dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w branży IT. Metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, używa się także w sektorze jubilerskim, gdzie nieraz osiągają zawrotne ceny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana