Śruby trapezowe – charakterystyka, zastosowanie
Śruby mogą być wykorzystywane nie tylko do tworzenia stałych połączeń śrubowych, ale także ruchowych określanych mechanizmami gwintowymi. W drugim przypadku do ich wykonanie niezbędne są odpowiednie śruby, określane jako modele pociągowe lub trapezowe. Czym wobec tego jest śruba trapezowa, jakie elementy ją wyróżniają oraz gdzie znajduje ona zastosowanie?
Czym jest śruba trapezowa?
Śruba trapezowa jest śrubą z naciętym gwintem trapezowym oznaczanym symbolem Tr, który wyróżnia się zarysem umożliwiającym przenoszenie dużych obciążeń i siły. Wykonywane są one z dwóch rodzajów stali — węglowej C 15 i C14 oraz nierdzewnej A2 i A4. Śruby trapezowe dzielą się na dwa podstawowe rodzaje:
symetryczne, określane również jako metryczne, które pracują w obu kierunkach,
niesymetryczne, określane także jako pociągowe, cechujące się wyłącznie jednym kierunkiem ruchu.
Charakterystyka śrub trapezowych
Śruby trapezowe wykorzystywane są w połączeniach ruchowych. Mają one za zadanie przede wszystkim przetwarzać ruch obrotowy w ruch postępowy. W zależności od ich rodzaju cechują się one określoną nośnością oraz właściwościami ślizgowymi. Pierwsza z tych cech ma wpływ na to jakie obciążenia są one w stanie przenosić, a co za tym idzie, w jak dużych mechanizmach może zostać zastosowana. Najlepszą sprawnością wśród tego typu śrub wyróżniają się natomiast śruby pociągowe, które wykorzystywane są do pracy z dużymi obciążeniami.
Jakie jest zastosowanie śrub trapezowych?
Zastosowanie śrub trapezowych uzależnione jest przede wszystkim od ich rodzaju. W związku z tym śruby pociągowe o gwincie niemetrycznym, które znaleźć można w ofercie między innymi producenta łańcuchów specjalnych OZDOWSKI, stosowane są w sytuacjach, kiedy mają na nie oddziaływać jednostronnie duże siły w połączeniu z dużymi prędkościami, a także, gdy konieczne jest zastosowanie elementów o dużej sprawności i wytrzymałości zmęczeniowej. Spotkać je można więc między innymi w tokarkach, walcach oraz dźwigach i hakach. Śruby trapezowe symetryczne wykorzystywane są z kolei w mechanizmach, w których wymagany jest ruch w dwóch kierunkach oraz narażone są na duże obciążenia jednak, w których pracują one rzadko i przy niedużych prędkościach. Stosowane są więc między innymi w dźwignikach śrubowych czy też wrzecionach zaworów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana