Techniki cięcia laserem i ich przebieg
Przygotowanie elementów metalowych wymaga poddania ich odpowiedniej obróbce. Najczęściej wiążę się ona z nadawaniem używanemu materiałowi oczekiwanej geometrii za sprawą oddziaływań mechanicznych np. skrawania lub gięcia, a niekiedy również obróbki termicznej, pozwalającej na spawanie bądź cięcie. Wśród technologii, które zapewniają najwyższą precyzję i szybkość, na szczególną uwagę zasługuje cięcie przy wykorzystaniu wiązki lasera.
Na czym polega cięcie laserem?
Cięcie jest jedną z najczęściej wykonywanych operacji obróbkowych. Pozwala na przygotowanie materiału do dalszych procesów przez jego dokładne zwymiarowanie, a także umożliwia nadanie mu potrzebnej w danym zastosowaniu formy. W zależności od oczekiwanego efektu stosuje się rozmaite techniki cięcia. Zwykle są to procesy wykorzystujące obróbkę plastyczną, jak ma to miejsce choćby przy użyciu wykrojników albo obróbkę skrawaniem, a więc następującą przez usuwanie części materiału przez ostrza tarczy tnącej, brzeszczotu bądź frezu. Coraz większą popularność zdobywa również cięcie laserem. W Poznaniu jest ono wykonywane przez firmę Alum-Tech, zajmującą się obróbką skrawaniem CNC, a także spawaniem. Przecinanie materiału wiązką lasera jest możliwe dzięki oddziaływaniu skoncentrowanej wiązki fotonów, które działają na poziomie atomowym, powodując w pierwiastkach tworzących strukturę metalu wybijanie elektronów, co prowadzi do ich szybkiego ruchu doprowadzającego do znacznej emisji ciepła. Silne rozgrzanie metalu oznacza jego bezpośrednie odparowanie lub upłynnienie. W tym przypadku drobiny płynnego materiału są usuwane ze szczeliny cięcia strumieniem gazu osłonowego. W tym celu stosuje się zwykle azot lub tlen, a niekiedy także powietrze atmosferyczne.
Co można zyskać dzięki technikom cięcia laserem?
Cięcie laserowe jest realizowane przy użyciu urządzeń sterowanych komputerowo. Podobnie jak w obrabiarkach CNC ruch głowicy roboczej będzie odtworzeniem przygotowanego programu cięcia, a jej pozycjonowanie jest niezwykle precyzyjne. W połączeniu z niewielkim obszarem oddziaływania termicznego pozwala to na uzyskiwanie bardzo złożonych linii cięcia. Gwarantuje też wysoką jakość krawędzi oraz niewielkie straty materiałowe. Co ważne, możliwe jest też nadcinanie i wykonywanie otworów. Firma Alum-Tech z Rogoźna specjalizująca się w usługach ślusarskich oferuje cięcie metali nieżelaznych oraz stali niskostopowej i wysokostopowej, a także nierdzewnej, kwasoodpornej czy czarnej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana