Czym różnią się sztućce gastronomiczne od klasycznych modeli?
Sztućce stanowią niezastąpiony element zastawy stołowej. Są niezbędne do serwowania i spożywania wielu potraw. Na rynku znajduje się wiele ich typów. Wyróżniają je kształt, wielkość, przeznaczenie i materiał, z jakiego są wykonywane. Na co dzień używa się przede wszystkim łyżki, widelca, noża i łyżeczki. Elementów zastawy stołowej jest jednak więcej, zwłaszcza w profesjonalnych kuchniach. Dowiedz się więcej!
Sztućce gastronomiczne – charakterystyka
Poznanie wszystkich rodzajów sztućców, które stosuje się w gastronomii, nie jest prostym zadaniem. Jest ich wiele, cechuje je odmienne przeznaczenie. Można je podzielić na:
sztućce klasyczne – są to modele powszechne, wykorzystywane w większości restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych,
sztućce specjalne – znajdują zastosowanie w lokalach, które oferują swoim gościom dania z wyższej półki.
Wybór właściwych sztućców pozwala gościom na czerpanie przyjemności z jedzenia oraz pozwala zadbać o wysoką estetykę na stole. W gastronomii wykorzystuje się ich różne typy, podczas gdy w domowej kuchni na ogół znajduje się ograniczona ich liczba. To w restauracjach można spotkać wiele różnych sztućców gastronomicznych, m.in. zróżnicowanych modeli łyżek, widelców czy noży, które dopasowuje się do rodzaju potrawy. Przykładami są nóż i widelec do ryb, oddzielna łyżka do bulionu, łyżeczka do lodów, widelec i nóż do raków, szczypce do ślimaków, szczypce serwingowe, łyżki wazowe, do sosów i bulionów oraz wiele innych.
Czym jeszcze wyróżniają się sztućce gastronomiczne?
Sztućce wykorzystywane w restauracjach i innych zakładach gastronomicznych mają różnorodne kształty i formy. Jak podkreślają specjaliści hurtowni wyposażenia gastronomicznego Marathon, muszą one być wyjątkowo odporne i trwałe. Na ogół są wykonane z niezwykle trwałej stali nierdzewnej, która musi znieść wiele cykli mycia ręcznego i w zmywarce. Nie ulegają korozji w wilgotnym środowisku. Można je dopasować do wystroju lokalu i uzupełniać w przypadku utraty pojedynczych sztuk. Są starannie wykonane oraz wygodne w użytkowaniu. Nie wpływają na smak i właściwości chemiczne serwowanych potraw, łatwo się je czyści, można je sterylizować. W ten sposób eliminuje się potencjalne skażenia bakteriami, co jest niezwykle ważne w gastronomii.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana