Czym są metale kolorowe i jak można je wykorzystać w procesie recyklingu?
Tradycyjne metody pozyskiwania surowców naturalnych, a zwłaszcza metali są niezwykle kosztowne i bardzo uciążliwe dla środowiska naturalnego z uwagi na degradację miejsca wydobycia, znaczne zużycie energii oraz wody, a także konieczność transportu na wielkie odległości. O wiele lepszym sposobem zarówno jeśli chodzi o kwestie ekonomiczne, jak i ekologię jest zaawansowany recykling związany ze zbieraniem złomu i jego późniejszym przetopem.
Co warto wiedzieć o złomie metali kolorowych?
Recykling to rozwiązanie, które jest stosowane od dawna i okazuje się opłacalne dla wszystkich podmiotów, które są zaangażowane w związane z tym procesy. Poza pozyskiwaniem w ten sposób stali i żeliwa bardzo rozpowszechniony jest również skup złomu metali kolorowych i jego późniejsze przetwarzanie. W tym przypadku w grę wchodzą przede wszystkim różne stopy aluminium, które jest szeroko wykorzystywane m.in. do produkcji ram do przeszkleń, wytwarzania środków transportu, a także tworzenia wymienników ciepła od chłodnic w pojazdach po aparaturę przemysłową. Odzyskiwane są także stopy miedzi – zarówno te o wysokiej czystości używane jako surowiec do produkcji kabli, rur oraz układów chłodzenia, jak i wszelkiego rodzaju mosiądze i różne rodzaje brązów. Metalem kolorowym często poddawanym recyklingowi jest też ołów znajdujący się np. w tradycyjnych akumulatorach kwasowych.
W jaki sposób przetwarza się złom metali kolorowych?
Podstawowym elementem przetwarzania zebranych w postaci złomu metali kolorowych jest ich właściwa segregacja w zależności od rodzaju stopu i zawartości poszczególnych składników. Taki podział ułatwia późniejszy przetop i podnosi jego efektywność. Po selekcji metalu z wykorzystaniem różnych metod w zależności od rodzaju materiału i postaci, w jakiej został dostarczony, złom jest czyszczony, a następnie kierowany do huty. Tu metal jest wypalany w celu usunięcia odpadów, po czym podgrzewa się go w celu oddzielenia od siebie poszczególnych składników stopu mających zwykle różne temperatury topnienia. Pozyskany surowiec jest jeszcze poddawany filtracji oraz rafinacji, a ostatecznie odlewany. Firmą specjalizującą się w zbieraniu złomu metali kolorowych jest Arpol, działająca na terenie Konina, Włocławka, Inowrocławia, Koła, Kutna, Kłodawy oraz Krośniewic.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana