Jak wygląda produkcja profili ocynkowanych?
Jednym z najpopularniejszych elementów, które wykorzystywane są podczas tworzenia różnego rodzaju konstrukcji w branży budowlanej czy automotive, są profile ocynkowane, nazywane też kształtownikami. Używają ich zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i klienci indywidualni. Produkty te są mocne, odporne na korozję i działanie szkodliwych czynników, dlatego znajdują wiele zastosowań. Dostępne są w różnych kształtach. Jak wygląda ich produkcja?
Produkcja profili ocynkowanych — gięcie na zimno
Istnieje kilka różnych metod produkcji profili ocynkowanych. Jednak najpopularniejszą jest tzw. gięcie na zimno. Standardowym materiałem wykorzystywanym w takiej sytuacji są przygotowane wcześniej stalowe taśmy. Mogą być one gięte z wykorzystaniem prasy hydraulicznej. Jednak metodę tę zazwyczaj stosują mniejsze zakłady. W masowej produkcji używane są ogromne walcarki. Znajdują się w nich specjalne obracające się walce, które na kolejnych stacjach tego urządzenia nadają stali pożądany kształt. Sprzęty takie dysponują kilkoma, a nierzadko kilkunastoma kratkami walcowniczymi, dzięki czemu pomagają osiągnąć nawet bardzo złożone formy profili. W ostatnim etapie, kiedy blacha ma już właściwe wymiary, poszczególne elementy są zgrzewane. Następnie powstały wówczas szew pokrywany jest cynkiem.
Produkcja profili ocynkowanych — cięcie laserowe
Powyżej opisana metoda jest standardowym i podstawowym procesem produkcji profili ocynkowanych. Jednak tego typu elementy mogą zostać poddane dalszej obróbce, co pozwoli nadać im odpowiednie właściwości. Zalicza się tutaj na przykład cięcie laserowe. Kraków to jedno z miast, w którym znajdują się zakłady dysponujące maszynami 3D. Do ich zalet można zaliczyć niezwykłą precyzję i powtarzalność otrzymywanych elementów, a także dużą wydajność.
Rodzaje profili ocynkowanych
Profile ocynkowane dzieli się ze względu na kształt na:
otwarte,
zamknięte.
Produkcją i sprzedażą obu tego typu kształtowników zajmuje się między innymi firma INTERSTAL S.A. Do tej pierwszej grupy należą kątowniki, ceowniki, zetowniki czy dwuteowniki. Do drugiej z kolei modele prostokątne i okrągłe. Wybór konkretnej opcji uzależniony jest od rodzaju konstrukcji, w której profil ma zostać użyty, a czasem również preferencji inwestora.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana