Podstawy laserowego cięcia stali
Cięcie laserem umożliwia uzyskanie niezwykle precyzyjnie przyciętych elementów z różnych materiałów. Technologia ta pozwala ponadto na uzyskiwanie powtarzalnych kształtów w bardzo krótkim czasie. Takie efekty są trudne do osiągnięcia w przypadku stosowania innych rozwiązań. Należy jednak pamiętać, że laser laserowi nierówny, a jakość wiązki laserowej jest ważnym czynnikiem uzyskiwanych rezultatów. Dowiedz się, na czym polega cięcie laserem!
Czym jest technika cięcia laserem?
Cięcie laserem jest rodzajem precyzyjnej obróbki wielu różnych materiałów. W trakcie tego procesu używana jest wiązka laserowa, która rozprowadza znaczną ilość energii na małym obszarze podłoża. W chwili dotknięcia promienia laserowego obrabianego surowca, duża część tej energii jest na niego przenoszona. W rezultacie powstaje dokładne i idealnie opracowane nacięcie, które nie trzeba podawać dalszej obróbce, np. szlifowaniu.
Wszystko to sprawia, że cięcie laserem wyróżnia te technikę spośród innych metod obróbki m.in. stali. Metodę tę należy dostosować do wybranego materiału, przy uwzględnieniu różnych rodzajów cięcia, mianowicie:
- odparowania,
- wypalania,
- topnienia wraz z wydmuchiwaniem,
- tworzenia pęknięć.
Jak wskazują specjaliści firmy Zgoda Wieprz, cięcia laserem stali wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Przewagę tej technologii zapewniają idealna precyzja, stosunkowo niskie koszty oraz powtarzalność procesu.
Cięcie laserem stali w praktyce
Cięcie blach przy pomocy lasera jest realizowane poprzez:
- cięcie reaktywne – wykorzystywany jest strumień tlenu bądź mieszaniny chemicznej, która zawiera tlen i argon. Powstające w tym procesie ciepło powoduje, że laser wypala w wydajny sposób określony kształt,
- cięcie z użyciem pęknięć – polega na tworzeniu pęknięć w oparciu o tworzenie przerw w materiale. Zastosowanie znajdują tu wiązki laserowe, doprowadzające wybrany fragment metalu do wysokiej temperatury,
- cięcie w stanie ciekłym – metoda wykorzystywana w przypadku metali z wysokich stopów, m.in. aluminium, magnezu, kobaltu, tytanu. Stosowane tu azot bądź argon, pozwalają na niezwykle dokładne oczyszczenie obrabianej powierzchni.
Cieplny charakter obróbki sprawia, że dzieli się ją na kilka etapów:
1) pochłanianie oraz przekazanie energii siatce krystalicznej materiału,
2) nagrzewanie materiału,
3) topienie i usuwanie materiału,
4) stygnięcie.
Cięcie laserem jest stosowane w przypadku wielu materiałów, np. stali, aluminium, miedzi i mosiądzu. Duże znaczenie ma grubość surowca, który jest poddawany obróbce. Cecha ta ma również znaczenie dla ostatecznego kosztu całego procesu.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana