Z jakich materiałów wykonuje się rusztowania?
Praca na wysokościach należy do jednych z najniebezpieczniejszych. Wymaga od pracowników nie tylko zezwoleń, ukończenia odpowiednich kursów i szkoleń czy też ochronnego ubioru. Czynności wykonywane na placach budowy powinny być realizowane z wykorzystaniem bezpiecznego sprzętu. W przypadku rusztowań, ich wytrzymałość i trwałość zależą w dużej mierze od zastosowanego do produkcji materiału.
Czym jest rusztowanie?
Dokonując podziału rusztowań pod względem wykorzystanego do ich produkcji materiału, warto wspomnieć, czym tak naprawdę są te konstrukcje i kiedy się je stosuje. Są to zespolone ze sobą słupy nośne, żerdzie, pomosty, drabiny i inne części, które umożliwiają pracę na wysokościach. Każde rusztowanie przed dopuszczeniem do eksploatacji powinno przejść odpowiednie testy bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, z jakiego materiału zostało wykonane, może zawieść w najmniej oczekiwanym momencie i zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka. Wśród rusztowań dostępnych w Wypożyczalni Dagbud&Marbud można znaleźć konstrukcje wykonane z kilku materiałów. Czym różnią się od siebie? W jakim celu stosuje się każde z nich? Czy materiał zastosowany przy produkcji rusztowania ma wpływ na poziom bezpieczeństwa pracownika?
Podział rusztowań ze względu na materiał
Wśród materiałów stosowanych do produkcji rusztowań należy wymienić trzy podstawowe tworzywa. Są to obecnie:
drewno,
stal,
aluminium.
Każda tego typu konstrukcja jest przeznaczona do pracy w konkretnym miejscu i ma określony poziom wytrzymałości. Rusztowania drewniane były dotąd jednymi z najczęściej wybieranych przez klientów. Ich zaletą była dotąd atrakcyjna cena i trwałość. Z czasem konstrukcje te zaczęły jednak być wypierane przez nowocześniejsze rozwiązania. Obecnie do produkcji rusztowań najczęściej wykorzystuje się stal i aluminium. Tworzywa te są odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego można je stosować niezależnie od pogody. Mają także zwiększoną trwałość i wytrzymałość. Doskonale znoszą nawet duże obciążenia, co jest doceniane w wielu branżach. Są w stanie utrzymać w bezpiecznej pozycji nie tylko pracownika, ale i materiały potrzebne do pracy na wysokościach. To bardzo popularne rozwiązanie na placach budowy, przy zawieszaniu banerów reklamowych czy myciu okien.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana