Zasady bezpieczeństwa przy pracy na rusztowaniach
Mimo że rusztowania są konstrukcjami powszechnie wykorzystywane, w dalszym spotyka się liczne zaniedbania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas pracy na nich. Oszacowano, że w 2020 roku w pracach budowlanych zostało poszkodowanych blisko 4 tysiące osób. Przyjmuje się, że wypadki zdarzają się z przyczyn technicznych, organizacyjnych i czynnika ludzkiego. W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo na rusztowaniu? Odpowiedź w artykule!
Przygotowanie pracowników i rozpoczęcie prac na rusztowaniu według przepisów BHP
Rusztowanie oddane do użytku musi być rozstawione na stabilnym, wyprofilowanym i odwodnionym gruncie, szczególnie w sytuacji, kiedy zastosowano modułowe systemy rusztowań. Strefę wokół rusztowania oznacza się jako niebezpieczną i zabezpiecza konstrukcję siatką ochronną. Odbiór rusztowania odbywa się przez osobę uprawnioną, np. kierownika budowy. Pracownik na rusztowaniu musi być wyposażony w środki ochrony osobistej, w tym specjalną odzież roboczą i rękawice ochronne, zgodne z warunkami atmosferycznymi. Wymagane są pełne buty chroniące palce, z wkładką antyprzebiciową, a także hełm ochronny w terminie ważności. Obowiązkowo pracownik odbywa instruktaż stanowiskowy, szkoląc się z bezpiecznej obsługi dostępnych urządzeń. Poznaje też charakterystykę używanych substancji chemicznych (jeśli takie są stosowane). Należy ukończyć szkolenie BHP wysokościowe i pomyślne przejść badania lekarskie. Aby mieć pewność, że użytkowane przez pracowników rusztowanie będzie bezpieczne, warto rozważyć usługi firmy Rusztowania Klinowe Kościański.
O czym należy pamiętać w trakcie pracy na rusztowaniu, aby wyeliminować ryzyko wypadku?
Na rusztowanie należy wchodzić powoli po specjalnych drabinkach, znajdujących się po wewnętrznej stronie konstrukcji. Zabrania się:
wchodzenia od strony zewnętrznej;
wspinania się po poręczy;
przewozu ludzi rusztowaniem jezdnym;
zostawiania materiałów na pomostach po skończonej pracy.
Z rusztowania nie można korzystać, jeśli panują niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak: gęsta mgła, brak światła dziennego, silne opady, burza, mróz, intensywny wiatr. Obowiązujące przepisy zmniejszają ryzyko wypadku. W trosce o swoje bezpieczeństwo warto wykazać się zdrowym rozsądkiem, który w przypadku zagrożenia ma kluczowe znaczenie.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana