4 najważniejsze rodzaje zaworów bezpieczeństwa stosowane w zbiornikach
W przemyśle często wykorzystywane są różnego rodzaju cysterny i zbiorniki. Zwykle zachodzi potrzeba zabezpieczenia ich zawartości. Nieodzownym elementem konstrukcji są zawory bezpieczeństwa. Używane są m.in. w sprężarkach i zbiornikach ciśnieniowych. Takie zawory zamykają się samoczynnie, zapobiegając niekontrolowanemu wypływowi ze zbiornika. Poniżej przedstawiamy 4 główne rodzaje zaworów bezpieczeństwa, które spotyka się w przemyśle.
Zawory o budowie kątowej i zawory o budowie otwartej
Zawory kątowe są tak zaprojektowane, że odprowadzają zawartość zbiorników bezpośrednio do instalacji zrzutowej. Znajdują one zastosowanie w pojemnikach z niebezpiecznymi substancjami lotnymi. Zawory otwarte są wykorzystywane w zbiornikach do transportu substancji lotnych, które nie wykazują toksycznego działania. W razie wydostania się substancji ze zbiornika przenika ona do powietrza atmosferycznego, nie powodując zanieczyszczenia. Różne rodzaje zaworów bezpieczeństwa do zastosowań przemysłowych znajdziesz m.in. w sklepie Ceres ze Straszyna k. Gdańska.
Gazoszczelne zawory bezpieczeństwa w zbiornikach
Budowa zaworów gazoszczelnych zapewnia ochronę w przypadku nagłego wzrostu ciśnienia w zbiorniku. Taka sytuacja może wystąpić np. na skutek niekontrolowanych zmian temperatur. We wnętrzu zaworów bezpieczeństwa znajdują się specjalne płytki, które pękają pod wpływem wysokiego ciśnienia. Dzięki temu użytkownik jest informowany o tym, że ciśnienie w układzie przekroczyło wartość krytyczną. Zawory bezpieczeństwa stosowane są w cysternach.
Zawory z mieszkiem i ich zastosowanie na cysternach
Zawory z mieszkiem są specjalnym rodzajem zaworów stosowanym w przypadku substancji, które wymagają przeciwciśnienia w zbiorniku. Ten rodzaj zaworów jest wyposażony w tzw. mieszek kompensacyjny. Jego głównym zadaniem jest minimalizowanie wpływu przeciwciśnienia na działanie zaworu. Zawory bezpieczeństwa są stosowane m.in. w transporcie, w zakładach chemicznych i przemyśle farmaceutycznym. Zapobiegają niekontrolowanemu wyciekowi zawartości zbiornika lub pozwalają na bezpieczną regulację ciśnienia. Są niezbędne podczas transportu niektórych substancji pojazdami przystosowanymi do przewożenia różnych substancji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana